Home

Skum litografi

Nils Nilsson Skum (1872-1951) - Auktionshuset Metropo

  1. Nils Nilsson Skum (1872-1951) Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar. Som barn ritade Nilsson Skum renar i snön eller på vedens huggyta med en kolad kvist från eldhärden. När han var i 10-årsåldern fick han sin första penna
  2. erad ur ram
  3. Litografi, Nils Nilsson Skum (1872-1951), signerad, 75/240 Bladets Mått 26x79. Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.. Såldes på auktion

bildmått, 24 x 34 cm. 532217. NILS NILSSON SKUM. tryck, renfölje, signerad i trycket,daterad 1949 PER NIKOLAUS SKUM (1928-1995): Fjällandskap med renar och figur, signerad PN Skum, färglitografi, HC, ca 29,5x40 cm. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online Nils Nilsson-Skum. Renar och samer på rajd, 1950. Sale Date: April 29, 2021. Auction Closed. Nils Nilsson-Skum. Slädfärd med renar, 1944. Sale Date: March 23, 2021. Auction Closed. Nils Nilsson-Skum 20 jan, 12:10. 56 EUR. Visa alla 10 bud. 983393. PER NIKOLAUS SKUM. Renhjord, litografi, signerad och numrerad 244/260, daterad -81. Beskrivning. Bildmått 25,5 x 65 cm. Visa hela texten

PER NICHOLAS SKUM, färglitografi, signerad o numrerad 219

Så kommenterade Nils Nilsson Skum en av sina bilder på en renhjord. Nils Nilsson Skum dog den 27 december 1951, 78 år gammal. Han lämnade efter sig ett stort arv - de nomadiserande samernas liv i text och bild. Ett otal tavlor finns i dag på museer och i privata samlingar. Skum föddes en aprildag år 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar Några kommentarer till avsnittet om kända exempel.Tryckarens namn är Mourlot och inget annat,han är världens hitills finaste litografi tryckare.Hans memoarer finns översatt till svenska och är mycket läsvärda.I boken beskriver han hur de stora upplagorna kom till,utöver de numrerade och signerade bladen trycktes även i vissa fall en överupplaga på upp till 5000ex.Dessa sattes in i exklusiva konstböcker och ble NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Björnjakt med Erik Marsja, signerad och daterad NN Skum 1941, blandteknik, ca 24x33 cm Av Skum handskriven not a tergo: jag och Vi har flyttat! Besök oss på vår nya adress stockholmsauktionsverk.s

Litografi, Nils Nilsson Skum (1872-1951), signerad, 75/240

Nils Nilsson Skum was born on month day 1909, to Nils Nilsson Skum and Helena Persdotter Skum (born Kuhmunen). Helena was born on March 24 1872, in Jukkasjärvi, Norrbottens län, Lappland, Sverige. Nils had 5 siblings: Kristina Nilsdotter Olofsson-Tuisku (born Skum) , Jonas Thomas Nilsson Skum and 3 other sibling Litografi med Roland Svensson - Reinhold Ljunggren - Nils Zetterberg - Knut Gruva - Lennart Gram - med flera konstnärer som tecknar av varandra. litografin är i liten upplaga 132 ex den här litografin har nummer 98/132 den har rätt stort format mått med ram 85 X 77 cm.Litografin är ramad med 2 passpartou ram och litografi är i mycket bra skick.Litografin finns i Stockholm/Nacka vid köp avhämtas hos säljaren i Nacka.För information tel 08-7159565 dagtid/kvällstid säkrast kväll.

NILS NILSSON SKUM. tryck, renfölje, signerad i trycket ..

Träffar för nils g stenqvist litografi. Till salu 0; Sålda föremål 2 Litografi, Nils Nilsson Skum (1872-1951), signerad. 259/275 29x40. Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.. Såldes på auktion RECENSION. En stens historia låter kanske tungt Nils N Skum, 1882 års bild , sign med text à tergo, 28x41, Minnesbild från sommaren 1882. Såldes för 8.200 kr på auktionen den 7 augusti 200 Välkommen. Auktionsindex är en tjänst från Metropol Auktioner där du som medlem fritt kan söka bland hundratusentals auktionsnoteringar och därigenom själv bilda dig en egen uppfattning om vad dina föremål egentligen är värda

Auktion | NN Skum renmotiv | Stockholms Auktionsverk

Auktion Per Nikolaus Skum färglitografi Stockholms

Nils Nilsson-Skum Artne

  1. Tavlan var en litografi och värderades till 3 000 kronor. En annan man kom med en silverkanna för grädde från 1800. Kannan värderades till 10 000 kronor. Nils Nilsson Skum var en sägenomspunnen samisk konstnär, som bland annat sades ha haft två fruar och massor av ungar
  2. Besök inlägget om du vill veta mer. Konsthallen är öppen tisdag till söndag klockan 11-16. Vi följer de rekommendationer som ges av Folkhälsomyndigheten rörande Covid-19, och publicerar aktuella ändringar på hemsidan när och om dessa uppstår
  3. Auktion EWK litografi Stockholms Auktionsverk Online . Litografi. Litografier är ett krävande hantverk där man ritar cirka 10 delfärger i gråskala och ser resultatet först vid tryckning. Bilderna är tryckta i begränsad upplaga (360 stycken), med numrering, signatur och ljusäkta bomullspapper och färger. Visar alla 43 result
  4. Hinduismen, buddismen, zen och deras betydelse för västerlandet. De tre asiatiska religionerna som här behandlas utgår i själva verket från en och samma stam och anvisar en och samma väg till vishet, ehuru med betydelsefulla variationer. Deras centrala tankegångar liksom deras metoder har på senare år väckt stort intresse i Västerlandet
  5. Den ursprungliga Beaufortskalan. Den brittiske ingenjören John Smeaton undersökte på 1700-talet effektiviteten hos olika typer av vingar på väderkvarnar och tog i samband med detta fram en skala mellan 1 och 8 för att beskriva vindens effekt på en väderkvarn nära hans hem. [1] Exempelvis var vindstyrkan 2 tillräcklig för att grenar på träd att röra sig och för kvarnens vingar.
  6. Egen värdering via nätet. Om tavlan man ska sälja är gjord av en någotsånär känd konstnär kan man förmodligen hitta auktionspriser för andra konstverk konstnären gjort. Man kan hitta försäljningspriserna från auktioner på en rad olika kataloger och webbtjänster. Ett enkelt sätt att hitta priser är att googla konstnären och.

PER NIKOLAUS SKUM. Renhjord, litografi, signerad och ..

På så vis kan etsning eller applicering av isolermedel, framställning av litografi eller kemisk-mekanisk polering och rengöring av kiselplattan sätta igång som planerat. Särskilda egenskaper. hög kemisk beständighet tack vare PTFE-hölje ; för syror, lut, destillerat vatten och slam; Kompensation för skum och beläggningar med Smart. Annoncer med Skumgummi på DBA. Stort udvalg af Skumgummi til billige priser. På DBA finder du altid et godt tilbud på både nye og brugte varer til sal 21 st färglitografier, etsningar och litografier, signerade Kurt Bengtsson, Nils Nilsson Skum (tryck), G Borg, Uffe Tecknare samt okända konstnärer Läs mer Auktionshus: Västra Auktionsverke

Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på Poikkijärvi kyrkogård i Jukkasjärvi. Hans föräldrar, Nils Thomasson Skum och Margareta Nilsdotter, var renskötande nomader, och även han själv. Galleristockholm.se har alla Litografier från Lars Jonsson för beställning här och nu. Visning på Sankt Eriksgatan 117 Dockor, tavlor, skrivbordslampor, knyppeldyna. Beskrivning. Bild 1: docksamling, 52 st, kom med prisförslag Bild 2: litografier Nils Nilsson Skum 55x42, 3 st totalt 900 kr Bild 3: skrivbordslampor, en gammal grågrön 200 kr och en nyare vit 100 kr Bild 4: campingset 400 kr Bild 5: 57 b Højt skum. 59 b Carollina Reaper, verdens stærkeste chili. 60 b Dagens første smøg. 61 b En forholdsvis blød mand. 62 b Stilleben med hårdkogt æg. 56 b Bordets glæder. 58 b Jeg tror jeg vil male et værk der insisterer--..--.-på billedets eget rige sprog, med en udtalt vilj

Trycka upp litografi. Litografier trycks även på sten o då är det svårt för en konstnär att fortsätta att trycka fler exemplar. Bra att upplysa även om den grafiken. Mvh Kia Larse Litografi är ett plantryck, till skillnad från boktrycket som är ett högtryck. Det bygger på principen att fett och vatten stöter bort varandra jag har fått två gamla tavlor, två oljemålningar, den ena är signerad H.Blunck och är ca 60 gånger 70, naturmotiv, är det någon som känner till den konstnären? den andra är ungefär lika stor och föreställer ett lanskap med gårdar, ser lite danskt ut den har en konstig signatur där det överst står Alstrup och sedan under ett stor N..är det någon som känner till något om. Konstnärsregistret innehåller cirka 14 500 konstnärer och ca 6 500 avbildade konstverk från omkring 2005 fram till idag. The artist database consists of artists working or exhibiting in Swede Konst » Övrigt konst Tråd: Senaste användare: Meddelanden: Sidor: Senaste meddelande: Troll: g b G: 6 : 1 : 19-6-15 8:5 Sorteringsguide A till Ö. Sorteringsgudien visar hur du ska källsortera och var du kan lämna ditt avfall när det inte är möjligt att återanvända det. Du kan antingen använda sökrutan eller leta själv i bokstavsordning i tabellerna. Tänk på att återvinna och återbruka så mycket som möjligt. Är sakerna fortfarande hela

Besök vår webshop i dag - hos oss finner du ex allt till träslöjd, knivslöjd, läderslöjd och träsvarvning. Vi lagerför over 2500 olika produkter Den stora vågen utanför Kanagawa (Japanska: 神奈川 沖浪 裏, Hepburn: Kanagawa-oki Nami Ura, belyst. Under vågen utanför Kanagawa), också känd som Den stora vågen eller bara Vågen, är ett träblock av den japanska ukiyo-e-konstnären Hokusai.Den publicerades någon gång mellan 1829 och 1833 i slutet av Edo-perioden som det första trycket i Hokusais serie Trettiosex utsikt. Afrodite är kärlekens, sexualitetens och skönhetens gudinna i den grekiska myto. Afrodite betyder på grekiska stigen ur skum. Hon föddes i havet, fördes med vinden till stranden och steg upp ur havets skummande böljor

Nils Nilsson Skum - Samer

  1. - Yngre samekonstnärer [Nickolaus Skum o Nickolaus Blind] (Wendels-bergs årsblad, organ för Wendelsbergs folkhögskolas kamratforbund, årg 6, 1971, Mölnlycke (tr Pixbo), s 29 f). - Bibliografiskt om samerna (SvD 1971, 29/11). - Medmänniskor i norr. Sundsvall (tr Falun) 1978. 269 s [även bibliofiluppl med 2 litografier o 1 gravyr i.
  2. NILS NILSSON SKUM. tryck, renfölje, signerad i trycket,daterad 1949 . Tallgatan 5, Vikmanshyttan. Phone: 0225-30327. Email: info@stentryck.se Följ oss på Facebook. Följ konstklubben på Faceboo Litografier 3st The Action Pack av Per Josephson 2.495:-Lägg i varukorg
  3. Litografi. Sign. monogram og nummereret 62/150. Trykt på to ark, hvert ark 90,5 x 60,5 cm., rammemål 110 x 140 cm. Stor litografisk komposition forestillende Bjørn Nørgaards gulvudsmykning i Proviantgården på Christiansborg
  4. Klippdockor mallar. 2020-aug-27 - Utforska Eva Karlströms anslagstavla Klippdockor på Pinterest. Visa fler idéer om Pappersdocka, Dockor, Papper dockor Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer Trader Målarbilder med temat pappersdockor i kategorin pyssel
  5. Så här kunde kanske en björnjakt gå till vid mitten av 1800-talet. Konstnären J Wilhelm Wallander skildrar en våldsam kamp där samer och nybyggare deltar. De har tillsammans stött upp en björnhona med unge ur idet. En mycket farlig situation har uppstått och på marken ligger en man skadad. Jägarna bär just de vapen vi Läs artike
  6. Panorama över Stockholm från Mosebacmc. Litografi au Ferdinand Tollin, 1842. SSM. resa nedför Rhen eller i Neapelbukten. Navolora- mat i Paris, som besöktes av Carl Jonas Love Alm- qvist 1840, skildrade ett berömt sjöslag. Andra, däribland Breysigs panorama i Berlin, koncentre- rade sig på att dramatiskt åskådliggöra de senas

Såhär fuskas det med grafiska blad KonstUpplysninge

Lars Pirak, född 27 juli 1932 i Kvikkjokk i Jokkmokks kommun, död 2 oktober 2008 [1], var en samisk målare, skulptör, konsthantverkare och sameslöjdare.. Lars Pirak växte upp i Luovvaluokta i Tuorpon sameby, och hade lulesamiska som modersmål. Hösten 1949 började han på Samernas folkhögskola i Jokkmokk, där hans intresse för. Gummi arabicum (Arabiskt gummi, acacia, akaciagummi, acaciagummi, växtgummi, gummipulver, nilgummi, adengummi, senegalgummi, basragummi) är ett naturgummi. Det är den hårdnade saven som tagits från två akaciaträd - Acacia senegal och Acacia seyal. Det är inte arabiskt. Namnet syftar på att arabiska handelsmän brukade köpa upp det i nordöstra Afrika och sälja det till Europa skar skum i spa som kan uppstå när badande har haft kosmetiska eller tvål på kroppen eller på. SPATIME - Spa Antiskum / 1 liter. Motverkar/minskar skum i spa som kan uppst

Lat 59˚54' 00 Long 20˚53' 00. Källskär hyser den sällsporda och egensinniga anläggning som Baron Göran Åkerhielm från Sverige byggde upp under åren 1961-1983. Den överläts åt Ålands landskapsregering som varsamt bevarar detta kulturarv åt kommande generationer. Författaren till dessa dikter hade under några. Kig / kom forbi Hw Kunst & A Glas, som befinder sig i Ørstedsgade. Få inspiration til deres vægge. . HW Kunst. Ørstedsgade 20 a. 7100 Vejle. Telefon: 75 82 60 71. Email: hkw@hwkunst.dk Annons Kvinna, IDnr 392281, i kategori Övrigt hus & hem, hos ABC-annons.se köp och sälj-marknad Tavlan är en litografi av Leif Lindström. 6/3-4/5 BEDRÄGERI, Ekshärad. Pengar har olovligen dragits från en persons bankkonto. 22/3-10/4 BEDRÄGERI, Hagfors. En person har lämnat förskott på 4.000:- för inköp av varor till ett dräneringsjobb. Jobbet blev aldrig utfört. 5/4-11/5 STÖLD, Wermlandia, Ekshärad Vores produkter spænder fra : Salg af malerier, Litografier, Kunstplakater, Kunstkort, Lærredstryk, Galleriskinner, trærammer, alurammer, Thailandske figurer i.

Asger Jorn, L'ecume d'une nouvelle vague (Den nye bølges skum) (postkort) 10,00 kr Skift billede. Hurtig visning. Asger Jorn, La belle bête (Det smukke dyr) (postkort) 10,00 kr Skift billede. Hurtig visning. Asger Jorn, Les enfants s'engeulent (postkort) 10,00 kr Skift billede. Hurtig visning. Asger Jorn, litografi 200,00 kr Skift billede Litografi, 1938, signerad med blyerts 33/90. 46 x 28 cm, bladstorlek 65,5 x 52 cm. Utropspris: SEK 40 000 - 45 000 / EUR 4 098 - 4 610 376. Georges Washington, Falkjakt

NILS NILSSON SKUM, - Bukowskis

Kannik, Frans. Frans Kannik (født 24. juli 1949) er oprindeligt uddannet som serigrafisk trykker. Som kunstner er han selvlært og spænder vidt. Han udtrykker sig i malerier, grafik, installationskunst, performancekunst og som billedhugger. Kannik har et godt blik for de kvindelige former - og hans erotiske malerier/akvareller har høj klasse. Köp Metallmodeller, Modellbyggsatser till lägsta priser hos BazaarGadgets.com, Vi har ett stort sortiment och erbjuder trygga köp och säkra betalningar

Auktion Nils Nilsson Skum, samearbete Stockholms

  1. Ifö Spira Art væghængt toilet med åben skyllekant. Serien Spira Art har bløde og runde former fortil hvor man kommer i kontakt med toilettet, og hårde kanter bagtil op mod væggen. Data Toiletsæde: Nej Siddehøjde: Afhænger af indbygningscisternen Materiale: Hvid porcelæn med Ifö Clean (rengøringsvenlig overflade)</p>
  2. Om Arne Jacobsen Svane sofaen: Svanesofaen er designet til SAS Royal hotellet i København tilbage i 1958. Sofaen blev originalt produceret fra 1964-1974, hvorefter den blev taget af markedet indtil produktionen startede igen i år 2000
  3. Emilia Linderholm Livets Dans Litografi, 57 x 67 cm Ord 3.900 kr (använd kampanjkod SYDSV) Nu 2.900 kr Robert Hilmersson Spotless Artfine gicleé, 60 x 61 cm Ord 3.500 kr (använd.

På BASF skapar vi kemi för en hållbar framtid. Vi kombinerar ekonomisk framgång med socialt ansvar och miljöskydd. Våra runt 122.000 anställda i BASF-gruppen arbetar för att bidra till framgång för våra kunder i nästan alla sekto 22 november - Tretåig hackspett. . Det är ännu skum mörkerdag då jag svänger av vid Alvastra och tar vägen upp på Ombergs södra sluttning. På ospårad vinterväg kör jag längs den grå vintersjön bort till Utsikten där jag parkerar bilen, tar på mig utrustningen och vandrar vidare. Sådan foregår ombetrækningen af svanen: - Når du bestiller en ombetrækning sørger vi for hurtigst muligt at tage kontakt til dig angående levering/afhentning. Vi tilbyder gratis afhentning i stueplan brofast i Danmark - Når vi får din svane hjem, kvalitetstjekker vi den for at være sikre på at den er egnet til polstring. Dette indebærer at tjekke om stolene har en hård ryg, samt. Netauktion den 12. maj 2021. Gå direkte til auktionen. Auktionen er slut. Ole Wanscher: Rungstedlund spisestue af lys mahogni. Ovalt spisebord, bordplade med udtræk, H. 73, L. 173, B. 105 cm, tre tillægsplader á 65 cm hver med sarg

Projektet har til formål at oprette og forbedre artikler om teknikker og materialer, der anvendes indenfor billedkunst, design, kunsthåndværk og konservering.Artiklerne samles i Wikipedia portalen Bagom Kunst og Design - metoder og materialer.. Projektet er støttet af: A.P. Møller Fonden, Beckett Fonden, Dronning Margrethes & Prins Henriks Fon Ibland orkar jag inte öppna min Facebook, logga in på min sida och se alla sura gnällspikar som skrivit i mitt flöde Orkar inte se allt gnäll över att mjölken är för dyr, att kommunpolitikerna inte lyssnar, att vi tar emot för många asylsökande eller att det åker en skum, vit bil på samma gata flera gånger varje dag Velkommen til portalen Bagom Kunst og Design - metoder og materialer. Her kan du finde artikler om alverdens metoder og materialer der indgår i kunstnere, designere, kunsthåndværkere og konservatorers arbejde. Artiklerne går tæt på den håndværksmæssige del af den kunstneriske proces, og ser for et øjeblik bort fra det færdige. 698 Nils Nilsson Skum Teckning Renhjord 05.06 1970 1872-1951 1041 Wilhelm .J Wallander Litografi Slipstenstillverkning 23.05 1978 1821-1888 1044 Jonas Hoffman Målning Carl von Linné 23.05 1978 1726-1780 1051 Carl Kylberg Målning Hemkomsten 05.09 1978 1878-195 Ramar tillverkade enligt specialmått - XL ram. Normal Leveringstid: 9 dagar. Varenr.: 93734. Denna ram är gjord med samma lister som du hittar i vår premiumserie, vilket gör att vi kan göra ramar upp till 120x160 cm med vanligt glas. Listan över något större än våra vanliga standardramar, men annars är samma lista

Fråga: Äkta tavla av samekonstnären N N Skum?

Nils nilsson skum värdering, nils nilsson skum var en

4st. Litografi Astri Bergman Taube. 2 000 kr. Antikt & konst Tavla Nils Nilsson Skum. Erbjuder frakt. 475 kr. Antikt & konst. Lav en kniv i skum. Varenummer: Guide-skumkniv. Lagerstatus: 1 På lager. Leveringstid: 2-6 hverdage. Få inspiration til at lave en kniv eller daggert i skum og latex. Kan bruges til bl.a. rollespil. Pris 1. Pris fra. 0,00 DKK inkl. moms Spanien : Kig gennem 34 Fabrikant producent i containere-branchen på Europages, en global B2B indkøbsplatform

burli46

9 st/fp. Lätta att använda när man vill skapa roliga mönster. Använd rullarna en och en eller kombinera formerna. Använd temperafärg, akrylfärg, vattenfärg, tryckfärg etc. Av skumgummi med plasthandtag. Bredd: 7 cm, längd: 14 cm. Rengör med tvål och vatten. Av polypropen och polyuretan. Från 3 år Blandade bilder på nystylat sovrum, vardagsrum, kök, kontor och pimpad loppiskista (medicinlåda) och en loppistavla, litografi Leda och svanen av Torsten Schonberg för 40 kr i loppisram för 50 kr! Bilderna kommer att hamna i sina rätta album inom en snar framtid.. Haha, trodde jag ja! Men är inte så händig med datorer Här på Badspecialisten hittar du ett stort utbud av prisvärda spabad och utomhusspa för hela familjen och alla vänner att samlas kring året runt. Bjud upp till skratt, härliga minnen och rogivande stunder för dig själv och en svalkande dryck. Läs mer. I vårt utbud finns spabad i flera olika storlekar, prisklasser och utformningar

Omkonst - Olle Olsson Hagalund, Sven-Harrys konstmuseumAuktionshusetKøkken med mere plads til samvær | bobedreSlutpris för Arne Jacobsen

Video: Nils nilsson skum auktionspriser — stockholms auktionsverk

Tavlor, Målningar & Övrig konst - Bukowskis - Bukowskis

DYGNSRAPPORT HAGFORS KOMMUN. 2017-07-27--28 KL. 07.00-07.00 09.22 SPRIDANDE AV SMITTA/KEMIKALIER, V Skymnäs. Det anmäls, att det eldas madrasser m.m i plåttunna. 13.53 BRAND, Lillåsen, Hagfors. Rök i källaren, brand i tvättmaskin Hahnemühle German Etching 310 g/m² är framställt av 100% alfa-cellulosa. German Etching papperet har mycket fin struktur, mjuk yta och en varm vit bas. Hahnemühle German Etching är syrafritt och lämpar sig ytterst väl för utskrifter av fotografier, litografier och reproduktioner. På grund av pappererts struktur och yta har det blivit en mycket populär papperstyp runt om i världen Och mitt skum skall jag kasta så högt jag förmår och brusa se´n i mångtusende år. Och till sist bland de älvor i Nämforsens djup skall jag famna och smeka, som jag gjort förut. För den orätt jag lidit, skall jag hämnas en gång sen sjunga evigt min brusande sång. H. W. Wallin, Lidgatu Näsåker 1947 Etiketter:N N Skum, sameby, Detta frimärke återger hans litografi blåbärsfat. Senare gick han från denna realistiska stil till mångtydiga bilder och en geometrisk lek med former av byggnader och tak. von Schantz har för övrigt gjort förlagor till 11 svenska frimärken